Najlepsze drużyny piłkarskich na świecie i dlaczego odnoszą takie sukcesyNiewiele jest zawodów sportowych, które tak bardzo przykuwają uwagę jak piłka nożna. Ze swoją mieszanką szybkości, siły i wytrzymałości, jak również strategii i pracy zespołowej, piłka nożna jest sportem, który wymaga graczy ekspertów, aby odnieść sukces. Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej osób chce zostać profesjonalnymi piłkarzami. Wiele krajów na całym świecie inwestuje miliony w szkolenie kolejnych pokoleń gwiazd futbolu, a słynne akademie powstają wszędzie - od Anglii po Brazylię. Ale co sprawia, że niektóre drużyny wyróżniają się na tle innych? Zespół badawczy ZoomIn sporządził listę najlepszych drużyn piłkarskich na świecie w oparciu o ich współczynnik zwycięstw, bazę fanów, obecność w mediach i wiele innych. Przyjrzyjmy się...

FC Barcelona

Barcelona jest jedną z najbardziej kultowych drużyn piłkarskich na świecie i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w historii sportu. Zespół wygrał Ligę Mistrzów UEFA w każdym z dwóch ostatnich sezonów, stając się pierwszą drużyną w historii, która wygrała turniej przy dwóch kolejnych okazjach. Zdobyli również mistrzostwo Hiszpanii La Liga bezprecedensowo 26 razy z rzędu, a także 32 trofea Copa del Rey, co czyni ich jedną z najbardziej udanych drużyn piłkarskich w historii. Barcelona jest również najbardziej znanym klubem piłkarskim na świecie, z milionami fanów ze wszystkich zakątków globu. Barcelona jest również znana z silnych związków ze społecznością LGBTQ+, a klub był pierwszą drużyną sportową, która wywiesiła tęczową flagę podczas meczu piłkarskiego.

Real Madryt

Real Madryt jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie, który zdobył rekordową liczbę 32 tytułów La Liga i 13 tytułów UEFA Champions League. Klub wyprodukował również niektóre z największych piłkarzy w historii, w tym słynnego Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás, Francisco Gento, a ostatnio, Cristiano Ronaldo. W rzeczywistości, Ronaldo jest jednym z najlepszych piłkarzy wszech czasów i obecny posiadacz tytułu najlepszego piłkarza na świecie. Real Madryt jest również jednym z najbogatszych klubów piłkarskich na świecie i generuje znaczną część swoich dochodów ze sprzedaży towarów, praw do transmisji telewizyjnych i sprzedaży biletów. Ogromna globalna baza fanów Realu Madryt obejmuje ponad 330 milionów ludzi (populacja Azji) i od pięciu lat jest najcenniejszą drużyną piłkarską na świecie.

Manchester United

Manchester United jest jedną z najbardziej udanych drużyn piłkarskich na świecie i najbardziej udanym klubem piłkarskim w historii Anglii. Zespół zdobył rekordową liczbę 20 tytułów ligowych i rekordową liczbę 19 Pucharów Anglii, a także trzy tytuły Ligi Mistrzów UEFA. Manchester United od dziesięcioleci jest jedną z najbardziej znanych i śledzonych drużyn sportowych na świecie, z milionami fanów z każdego zakątka globu. Drużyna należy do angielskiej Premier League i rozgrywa mecze na Old Trafford od 1910 roku. W ciągu tych kilkudziesięciu lat Manchester United wyprodukował jednych z największych piłkarzy w historii, w tym George'a Besta, Bobby'ego Charltona i obecnych członków drużyny - Paula Pogbę, Anthony'ego Martiala i Romelu Lukaku.

Bavaria Monachium

FC Bayern Monachium jest najbardziej utytułowanym klubem sportowym w niemieckiej piłce nożnej, ze wskaźnikiem zwycięstw wynoszącym ponad 40%. Bayern Monachium zdobył rekordowe 27 tytułów niemieckiej Bundesligi, a także sześć tytułów Ligi Mistrzów UEFA, z których najnowszy został zdobyty w 2017 roku. Z bazą fanów liczącą ponad 330 milionów ludzi (populacja Azji) i ponad 270 000 osób na ich liście oczekujących na bilety sezonowe, Bayern Monachium jest jedną z najlepszych drużyn piłkarskich na świecie. Klub jest również najczęściej śledzoną drużyną sportową w mediach społecznościowych, z ponad 60 milionami zwolenników na różnych platformach mediów społecznościowych. Warto również wspomnieć, że Bayern Monachium jest najbardziej dochodowym klubem piłkarskim na świecie, z rocznym przychodem w wysokości 832 milionów dolarów.

Chelsea

Chelsea jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn piłkarskich, która zdobyła rekordową liczbę pięciu tytułów UEFA Champions League, z których ostatni został zdobyty w 2012 roku. Chelsea zdobyła także imponujące pięć razy mistrzostwo angielskiej Premier League, a także siedem Pucharów Anglii, dwa tytuły UEFA Europa League i Superpuchar UEFA. Drużyna wyprodukowała również jednych z najlepszych piłkarzy w historii, w tym słynnego Johna Terry'ego, Franka Lamparda, a ostatnio Edena Hazarda. Chelsea jest również jedną z najczęściej śledzonych drużyn na świecie i ma bazę fanów liczącą ponad 330 milionów ludzi (populacja Azji). Jest to również najbardziej dochodowa drużyna piłkarska na świecie, z rocznym przychodem ponad 960 milionów dolarów.

Liverpool FC

Liverpool FC to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w historii Anglii i najbardziej utytułowany klub piłkarski w Anglii. Zespół zdobył rekordową liczbę 18 tytułów angielskiej pierwszej dywizji, osiem tytułów angielskiej Premier League, sześciokrotnie tytuł Ligi Mistrzów UEFA, a także pięć Pucharów Anglii. Liverpool jest również najbardziej utytułowanym zespołem w historii Ligi Mistrzów UEFA, z pięcioma zwycięstwami. Zespół wyprodukował również jednych z najlepszych piłkarzy w historii, w tym słynnego Stevena Gerrarda, Kenny'ego Dalglisha, a ostatnio Mohameda Salaha. Liverpool jest również jedną z najbardziej śledzonych drużyn na świecie, z bazą fanów liczącą ponad 300 milionów ludzi (populacja Azji). Jest to również jeden z najbardziej wartościowych klubów piłkarskich na świecie, z rocznym przychodem ponad 800 milionów dolarów.