Jak zwiększyć swoją motywację do treningu: sposoby, dzięki którym możesz poprawić swój poziom sprawności fizycznejZawsze ciężko było mi znaleźć motywację do ćwiczeń. Ciągle zadawałem sobie pytanie „o co chodzi?” lub „Nie chcę tego robić”. Byłem przy swojej największej wadze i wiedziałem, że muszę zmienić swoje postępowanie. Trochę mi to zajęło, ale w końcu znalazłem motywację i teraz mogę powiedzieć, że jestem w najlepszej formie w życiu! Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji, na przykład zwiększenie poziomu aktywności poprzez spacery lub przejażdżki rowerowe, dołączenie do grupowych zajęć fitness lub dodanie treningu siłowego do swojej rutyny. Powinieneś także znaleźć ćwiczenie, które będzie dla ciebie zabawne i sprawi, że ćwiczenia będą mniej uciążliwe. Nieważne, czy biegasz na bieżni, czy uprawiasz jogę w studio – znajdź coś, co Ci odpowiada!

Przygotuj się na sukces

Jeśli próbowałeś zwiększyć swoją motywację bez powodzenia, zacznij od sprawdzenia, co jeszcze może ci przeszkadzać. Być może masz jakieś inne problemy, które wpływają na twoją zdolność do treningu. Oto kilka typowych blokad:

  • Nie masz planu. Możesz mieć mgliste pojęcie o tym, co chcesz zrobić, ale nic konkretnego. Posiadanie planu skieruje Cię na właściwą drogę i nie będziesz musiał spędzać czasu na zastanawianiu się, co zrobić lub od czego zacząć.
  • Nie wysypiasz się wystarczająco. Praca na zewnątrz, gdy jesteś zmęczony, to świetny sposób, aby ustawić się na kontuzji. Dodatkowo, nie będziesz w stanie włożyć w to wszystkiego.
  • Nie jesz wystarczająco dużo. Potrzebujesz trochę energii, aby przejść przez swoje treningi, więc jeśli nie jesz wystarczająco dużo, nie będziesz miał wystarczająco dużo paliwa, aby je wykonać.
  • Nie traktujesz fitnessu jako priorytetu. Fitness nie powinien być po myśli. Jaki jest twój cel fitness? Jak zamierzasz go osiągnąć? Co będziesz robić każdego dnia, aby utrzymać się na dobrej drodze?

Zaangażuj się w treningi z partnerem

Zobowiązanie to potężna rzecz, a jest jeszcze bardziej efektywna z partnerem treningowym. Posiadanie kogoś, z kim jesteś odpowiedzialny, może pomóc ci pozostać na torze. A kiedy masz partnera treningowego, nie musisz się martwić o przetrenowanie, ponieważ będziesz z nim również trenować. Możesz również pomóc sobie nawzajem poprawić swoją kondycję i osiągnąć swoje cele szybciej.

Nagradzaj się

Nagradzanie siebie może być świetnym sposobem na zwiększenie motywacji. To pozytywny sposób, abyś poczuł się dobrze po ciężkim treningu. Ale ważne jest również, aby upewnić się, że nie przesadzisz i nie zniweczysz całej swojej ciężkiej pracy. Jednym ze sposobów nagrodzenia siebie za dobry trening jest zrobienie sobie przerwy. Może to być tak proste, jak poświęcenie kilku dodatkowych minut między zestawami, aby posłuchać muzyki, napić się wody lub przegrupować myśli. Możesz też dać sobie małą, nieżywnościową nagrodę. Na przykład, możesz obiecać sobie, że po zakończeniu treningu nóg zrobisz sobie przerwę na obejrzenie odcinka ulubionego serialu. Możesz też sprawić sobie nowy strój do ćwiczeń, gdy osiągniesz nowy cel sportowy.

Spróbuj treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT)

Treningi HIIT to krótkie ćwiczenia o wysokiej intensywności, które pomogą ci uzyskać sprawność fizyczną szybciej - i bardziej efektywnie. Treningi HIIT możesz wykonywać praktycznie wszędzie i są one idealne, jeśli masz mało czasu. Możesz wypróbować treningi HIIT takie jak Tabata, 10-20-30 lub protokół 30-20-10. Możesz też stworzyć swój własny, wybierając dwa ćwiczenia i okres odpoczynku między nimi. Na przykład możesz wykonać 30 sekund burpees, po których następuje 10-sekundowa przerwa, przez 8 rund.

Trening na świeżym powietrzu

Istnieje wiele wspaniałych miejsc do trenowania na zewnątrz na świecie. Niezależnie od tego, czy szukasz parku, czy trochę natury, istnieje wiele opcji. Oto kilka miejsc, które warto rozważyć. Jednym z najlepszych miejsc do trenowania na zewnątrz jest tuż przy twoim domu. Możesz uzyskać wiele korzyści z własnego podwórka lub nawet podwórka, jeśli je masz. Możesz trenować w trawie, na chodniku, a nawet w swoim podjeździe, jeśli czujesz się jak wziąć to łatwe. Oczywiście, najlepszą rzeczą w treningu na świeżym powietrzu jest to, że jest bezpłatny! Wszystko czego potrzebujesz to Ty i sprzęt, który masz pod ręką. Nie ma wątpliwości, że trening na świeżym powietrzu jest skutecznym sposobem na uzyskanie formy, ale ważne jest, aby pamiętać o kilku ważnych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa. Pamiętaj o noszeniu odpowiedniej odzieży i obuwia, a także o unikaniu wychodzenia na zewnątrz w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz czy śnieg. Wreszcie, upewnij się, że znasz swoje otoczenie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek sesji treningowej na świeżym powietrzu.

Nie zaniedbuj odżywiania

Nie da się przetrenować złej diety. Jeśli nie jesz dobrze, nie będziesz miał wystarczająco dużo energii, aby zrobić to przez swoje treningi. Możesz nawet spowodować pewne uszkodzenia mięśni i stawów, jeśli trenujesz zbyt ciężko, gdy masz mało energii. Dodanie większej ilości białka do swojej diety to świetny sposób na zwiększenie energii i pomoc w naprawie mięśni po treningu. Białko jest wolniej trawione niż węglowodany, więc będziesz miał więcej energii przez cały dzień, a Twoje mięśnie będą szybciej odbudowywane po ćwiczeniach.